Hepimiz, cildimizi ve hatta yüzümüzü iyileştirmek adına türlü türlü yollara giriştik. Peki ya size makyajsız da ışıltılı ve kusursuz bir cilt ile görünebileceğinizi söylesem? Buradaki hile yapmanız gereken değil, cildinize asla yapmamanız gereken şeydir.

Kullandığınız bazı ürünler anında iyi bir etki verse bile uzun vadede olumsuz etkileri olabiliyor. Bu nedenle, belirli bir ürün veya bileşenin yüzünüze iyi gelip gelmediğini merak ediyorsanız, bu makaleyi okumalısınız. Yüzünüze uygulamaktan kaçınmanız gereken her şeyi ve nedenini bilin.

İşte cildinize asla yapmamanız gereken şeyler:

1- Cilde Limon Sürmek

C vitamini ile zenginleştirilmiş limon gerçekten de sağlık için iyidir. Ancak yüzünüze çiğ limon dilimleri veya limon suyu sürmek yarardan çok zarar verebilir. Limonun içinde bulunan bir kimyasal olan Psoralen, cildinizi ışığa duyarlı hale getirir. Bu yüzden limon kullandıktan sonra güneşe çıkmak cildinizi tahriş edebilir. Bu aynı zamanda kimyasal bir yanığa da neden olabilir.

2-Sivilceye Diş Macunu Sürmek

Diş macunu sivilce veya siyah noktalar için oldukça yaygın bir kullanımı vardır. Peki diş macunu sizce yüzünüz için ne kadar faydalı? Uzmanlar diş macununun yüzünüzde yanık ve enfeksiyonlara yol açabileceğini söylüyor. Daha önce sivilcelerinize diş macunu kullandıysanız, kullanım sonrası kırmızıya döndüklerini fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, diş macununun cildinizi tahriş edebilecek güçlü bileşenlere sahip olmasıdır.

3- Uzun Sıcak Banyolar

Sıcak su cildinize iyi gelmez. Uzun buharlı duşlar ve banyolar çok rahatlatıcı ve keyifli olsa da, cildinizi gerçekten kuruturlar. Sıcak su cildinizdeki doğal yağları ve proteinleri çaldığı için kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabilir. Su sıcaklığını düşürmeye veya daha kısa banyo yapmaya çalışın. Kendinizi kurutma şekliniz de önemlidir, havluyu kuvvetlice ovalamayın, bunun yerine kendinizi nazikçe vurmalısınız. Bu şekilde sadece fazla suyu alırsınız ve cildinizin hemen nemlenmeye hazırlanmasına izin verirsiniz.

4- Çok Fazla Peeling Yapmak

Peeling yapmak ölü hücrelerden kurtulmak için, parlak ve genç görünen bir cilt elde etmenin iyi bir yoludur. Ancak, aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz yoksa tahriş olmuş ve kızarık bir cilde sahip olursunuz.

5- Yeterince Uyumamak

Hasarlı hücreleri onarmak ve yenilerini oluşturmak için cildiniz en çok uyurken çalışır. Ayrıca geceleri kullandığınız kremler daha derine nüfuz eder ve en iyi sonucu verir. Bu nedenle geceleri en az 7 saat “güzellik uykusu” şarttır.

6- Yüzünüzü Çok Yıkamak

Eminim asla makyajla yatağa gitmemen gerektiğini çok iyi biliyorsundur ama makyajını silmek için çok fazla kese ve ovmana gerek yok. Aslında, çok fazla sürtünme cildinizi tahriş edip zarar verebilir ve ayrıca tüm doğal yağları alıp daha fazla yağ üretmeye zorlayabilir. Uygun bir makyaj temizleyici kullanın, nazik bir masajla uygulayın, birkaç saniye yüzünüze “ıslatın” ve ardından pamuklu bir pedle ovalamadan çıkarın. Bundan sonra tüm kalıntıları gidermek için yüzünüzü yıkamalısınız, aksi takdirde nemlendiriciyi sürdüğünüzde cildinizin gözeneklerine kiri itebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya başla
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz.